Intersil ISL9111AEH33Z-T7A
ISL9111AEH33Z-T7A picture photo
Mfg. Part Number
ISL9111AEH33Z-T7A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BST 3.3V 0.8A SYNC SOT23
Datasheet Download
ISL9111AEH33Z-T7A.pdf
Availability of ISL9111AEH33Z-T7A
QUANTITY
ISL9111AEH33Z-T7A Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL9111AEH33Z-T7A
Internal Part NumberEIS-ISL9111AEH33Z-T7A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)3.1V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA (Switch)
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL9111AEH33Z-T7A
Related LinksISL9111A, ISL9111AEH33Z-T7A Datasheet, Intersil Distributor
ISL9111AEH33Z-T7A Details Description
Related parts for ISL9111AEH33Z-T7A
RELAY TIMER DIGITAL SPDT 100/240 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
TRANSMITTER/RCVR RS232 LP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 48MM datasheet.pdf
FOOT SWITCH FOR 09990000810 datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY NON-GENDERED datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf