Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2096VE-135LTN128I
ISPLSI 2096VE-135LTN128I picture photo
Mfg. Part Number
ISPLSI 2096VE-135LTN128I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 96MC 7.5NS 128TQFP
Datasheet Download
ISPLSI 2096VE-135LTN128I.pdf
Availability of ISPLSI 2096VE-135LTN128I
QUANTITY
ISPLSI 2096VE-135LTN128I Order Process
Ship out your order
Specifications of ISPLSI 2096VE-135LTN128I
Internal Part NumberEIS-ISPLSI 2096VE-135LTN128I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesispLSI® 2000VE
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max7.5ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks24
Number of Macrocells96
Number of Gates4000
Number of I/O96
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case128-LQFP
Supplier Device Package128-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISPLSI 2096VE-135LTN128I
Related LinksISPLSI 2096V, ISPLSI 2096VE-135LTN128I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
ISPLSI 2096VE-135LTN128I Details Description
Related parts for ISPLSI 2096VE-135LTN128I
DUCT SLOT TYPE F PVC LT GRY datasheet.pdf
SENS PROX INDUCT M12 PIGTAIL 1M datasheet.pdf
TRANS PNP 35V 2A E-LINE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf