Hirose Electric Co Ltd IT1-168P/28-30H
IT1-168P/28-30H picture photo
Mfg. Part Number
IT1-168P/28-30H
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
TRANSITION MODULE 168POS DUAL
Datasheet Download
IT1-168P/28-30H.pdf
Availability of IT1-168P/28-30H
QUANTITY
IT1-168P/28-30H Order Process
Ship out your order
Specifications of IT1-168P/28-30H
Internal Part NumberEIS-IT1-168P/28-30H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT1
PackagingTray
Connector TypeModule, Center Strip Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting Type-
FeaturesDouble Sided
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT1-168P/28-30H
Related LinksIT1-168, IT1-168P/28-30H Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT1-168P/28-30H Details Description
Related parts for IT1-168P/28-30H
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20 POS STRGHT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 2.1MM 12-24VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf