Hirose Electric Co Ltd IT3-300P-17H(03)
IT3-300P-17H(03) picture photo
Mfg. Part Number
IT3-300P-17H(03)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN INTERPOSER 300POS 17MM
Datasheet Download
IT3-300P-17H(03).pdf
Availability of IT3-300P-17H(03)
QUANTITY
IT3-300P-17H(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3-300P-17H(03)
Internal Part NumberEIS-IT3-300P-17H(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Featured ProductIT3 Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeInterposer
Number of Positions300
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows60
Mounting TypeStacking
FeaturesLocking
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3-300P-17H(03)
Related LinksIT3-300P, IT3-300P-17H(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3-300P-17H(03) Details Description
Related parts for IT3-300P-17H(03)
IC 2.88V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF11G/AF11/AFE11T datasheet.pdf
R/A REC PWRBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.56 TH datasheet.pdf
02/05 MODI HDR SRST .156CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf