Hirose Electric Co Ltd IT3-300P-40H(03)
IT3-300P-40H(03) picture photo
Mfg. Part Number
IT3-300P-40H(03)
Brief Description
CONN INTERPOSER 300POS 40MM
Datasheet Download
IT3-300P-40H(03).pdf
Availability of IT3-300P-40H(03)
QUANTITY
IT3-300P-40H(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3-300P-40H(03)
Internal Part NumberEIS-IT3-300P-40H(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Standard Package30
Number of Positions300
Pitch0.068" (1.75mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3-300P-40H(03)
Related LinksIT3-300P, IT3-300P-40H(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3-300P-40H(03) Details Description
Related parts for IT3-300P-40H(03)
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
KIT EVAL IAR W/TOOLS LM3S1000 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf