Hirose Electric Co Ltd IT3D-200S-BGA(57)
IT3D-200S-BGA(57) picture photo
Mfg. Part Number
IT3D-200S-BGA(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT MATE SIDE 200POS SMD
Datasheet Download
IT3D-200S-BGA(57).pdf
Availability of IT3D-200S-BGA(57)
QUANTITY
IT3D-200S-BGA(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3D-200S-BGA(57)
Internal Part NumberEIS-IT3D-200S-BGA(57)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions200
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows40
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMating Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3D-200S-BGA(57)
Related LinksIT3D-200, IT3D-200S-BGA(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3D-200S-BGA(57) Details Description
Related parts for IT3D-200S-BGA(57)
IC BERT ENHANCED 44-PLCC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 980NM 2PLCC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 158MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf