Hirose Electric Co Ltd IT3M-200S-BGA(57)
IT3M-200S-BGA(57) picture photo
Mfg. Part Number
IT3M-200S-BGA(57)
Brief Description
CONN RCPT MOUNT SIDE 200POS SMD
Datasheet Download
IT3M-200S-BGA(57).pdf
Availability of IT3M-200S-BGA(57)
QUANTITY
IT3M-200S-BGA(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3M-200S-BGA(57)
Internal Part NumberEIS-IT3M-200S-BGA(57)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
High Speed Connectors
Standard Package72
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions200
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows40
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMounting Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3M-200S-BGA(57)
Related LinksIT3M-200, IT3M-200S-BGA(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3M-200S-BGA(57) Details Description
Related parts for IT3M-200S-BGA(57)
SENSOR PROXIMITY PNP 3MM 10-30V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 5MA TO-206AF datasheet.pdf