Hirose Electric Co Ltd IT3M-300S-BGA(37)
IT3M-300S-BGA(37) picture photo
Mfg. Part Number
IT3M-300S-BGA(37)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT MOUNT SIDE 300POS SMD
Datasheet Download
IT3M-300S-BGA(37).pdf
Availability of IT3M-300S-BGA(37)
QUANTITY
IT3M-300S-BGA(37) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3M-300S-BGA(37)
Internal Part NumberEIS-IT3M-300S-BGA(37)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions300
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows60
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMounting Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3M-300S-BGA(37)
Related LinksIT3M-300, IT3M-300S-BGA(37) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3M-300S-BGA(37) Details Description
Related parts for IT3M-300S-BGA(37)
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 2012 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1.1MM X 1" datasheet.pdf
RFID READER BLUETOOTH HANDHELD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 2.7V RED datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf