HellermannTyton IT50RT9K2
IT50RT9K2 picture photo
Mfg. Part Number
IT50RT9K2
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
ID TIE 8.07"L 50LB NATURAL
Datasheet Download
IT50RT9K2.pdf
Availability of IT50RT9K2
QUANTITY
IT50RT9K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IT50RT9K2
Internal Part NumberEIS-IT50RT9K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series-
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeMarker Strap/Flag Tie
Bundle Diameter1.73" (44.00mm)
Length0.673' (205.00mm, 8.07")
Width0.185" (4.70mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
FeaturesLabeling Area
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT50RT9K2
Related LinksIT50, IT50RT9K2 Datasheet, HellermannTyton Distributor
IT50RT9K2 Details Description
Related parts for IT50RT9K2
IC MONITOR SUPPLY QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR HEX 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 50MA 6.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 250MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf