XP Power ITA1212S
ITA1212S picture photo
Mfg. Part Number
ITA1212S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG
Datasheet Download
ITA1212S.pdf
Availability of ITA1212S
QUANTITY
ITA1212S Order Process
Ship out your order
Specifications of ITA1212S
Internal Part NumberEIS-ITA1212S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesITA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6mA, 41.6mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ITA1212S
Related LinksITA1, ITA1212S Datasheet, XP Power Distributor
ITA1212S Details Description
Related parts for ITA1212S
RES 12.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf