IXYS Integrated Circuits Division ITC100PTR
ITC100PTR picture photo
Mfg. Part Number
ITC100PTR
Manufacturer
Product Category
Interface - Telecom
Brief Description
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC
Datasheet Download
ITC100PTR.pdf
Availability of ITC100PTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ITC100PTR Order Process
Ship out your order
Specifications of ITC100PTR
Internal Part NumberEIS-ITC100PTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Telecom
Series-
Packaging*
FunctionMultifunction Telecom Switch
Interface-
Number of Circuits1
Voltage - Supply-
Current - Supply-
Power (Watts)1W
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
IncludesOptocoupler
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ITC100PTR
Related LinksITC1, ITC100PTR Datasheet, IXYS Integrated Circuits Division Distributor
ITC100PTR Details Description
Related parts for ITC100PTR
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 5A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
1X2 EMI GUIDE HOUSING ASSY datasheet.pdf
RES 234 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4 GHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf