Everlight Electronics Co Ltd ITR20002
ITR20002 picture photo
Mfg. Part Number
ITR20002
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Reflective - Analog Output
Brief Description
OPTO INTERRUPTER
Datasheet Download
ITR20002.pdf
Availability of ITR20002
QUANTITY
ITR20002 Order Process
Ship out your order
Specifications of ITR20002
Internal Part NumberEIS-ITR20002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Reflective - Analog Output
Series-
PackagingBulk
Sensing Distance0.236" (6mm)
Sensing MethodReflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Current - Collector (Ic) (Max)20mA
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Output TypePhototransistor
Response Time*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.100", 2.54mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ITR20002
Related LinksITR2, ITR20002 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
ITR20002 Details Description
Related parts for ITR20002
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 2-POL datasheet.pdf