Sensata Technologies/Airpax IUG11-1-66-12.0-01
IUG11-1-66-12.0-01 picture photo
Mfg. Part Number
IUG11-1-66-12.0-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 12A
Datasheet Download
IUG11-1-66-12.0-01.pdf
Availability of IUG11-1-66-12.0-01
QUANTITY
IUG11-1-66-12.0-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUG11-1-66-12.0-01
Internal Part NumberEIS-IUG11-1-66-12.0-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating12A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUG11-1-66-12.0-01
Related LinksIUG11-1-6, IUG11-1-66-12.0-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUG11-1-66-12.0-01 Details Description
Related parts for IUG11-1-66-12.0-01
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 2A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf