Sensata Technologies/Airpax IUG6-1-62-15.0-Q-01
IUG6-1-62-15.0-Q-01 picture photo
Mfg. Part Number
IUG6-1-62-15.0-Q-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A
Datasheet Download
IUG6-1-62-15.0-Q-01.pdf
Availability of IUG6-1-62-15.0-Q-01
QUANTITY
IUG6-1-62-15.0-Q-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUG6-1-62-15.0-Q-01
Internal Part NumberEIS-IUG6-1-62-15.0-Q-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUG6-1-62-15.0-Q-01
Related LinksIUG6-1-62, IUG6-1-62-15.0-Q-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUG6-1-62-15.0-Q-01 Details Description
Related parts for IUG6-1-62-15.0-Q-01
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 16MHZ 80-QFP datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
POT 35 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf