Sensata Technologies/Airpax IUGH66-1-42-30.0-A-01
IUGH66-1-42-30.0-A-01 picture photo
Mfg. Part Number
IUGH66-1-42-30.0-A-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A
Datasheet Download
IUGH66-1-42-30.0-A-01.pdf
Availability of IUGH66-1-42-30.0-A-01
QUANTITY
IUGH66-1-42-30.0-A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUGH66-1-42-30.0-A-01
Internal Part NumberEIS-IUGH66-1-42-30.0-A-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUGH66-1-42-30.0-A-01
Related LinksIUGH66-1-4, IUGH66-1-42-30.0-A-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUGH66-1-42-30.0-A-01 Details Description
Related parts for IUGH66-1-42-30.0-A-01
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 370MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M STR PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf