Sensata Technologies/Airpax IUGN6-1-61-35.0
IUGN6-1-61-35.0 picture photo
Mfg. Part Number
IUGN6-1-61-35.0
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A
Datasheet Download
IUGN6-1-61-35.0.pdf
Availability of IUGN6-1-61-35.0
QUANTITY
IUGN6-1-61-35.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUGN6-1-61-35.0
Internal Part NumberEIS-IUGN6-1-61-35.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating35A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUGN6-1-61-35.0
Related LinksIUGN6-1, IUGN6-1-61-35.0 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUGN6-1-61-35.0 Details Description
Related parts for IUGN6-1-61-35.0
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf