IXYS Corporation IXA40PG1200DHGLB-TRR
IXA40PG1200DHGLB-TRR picture photo
Mfg. Part Number
IXA40PG1200DHGLB-TRR
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Arrays
Brief Description
IGBT PHASELEG 1200V 30A SMPD
Datasheet Download
IXA40PG1200DHGLB-TRR.pdf
Availability of IXA40PG1200DHGLB-TRR
QUANTITY
IXA40PG1200DHGLB-TRR Order Process
Ship out your order
Specifications of IXA40PG1200DHGLB-TRR
Internal Part NumberEIS-IXA40PG1200DHGLB-TRR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Arrays
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)63A
Power - Max230W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.15V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max)150µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-SMD Module
Supplier Device PackageISOPLUS-SMPD™.B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXA40PG1200DHGLB-TRR
Related LinksIXA40PG120, IXA40PG1200DHGLB-TRR Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXA40PG1200DHGLB-TRR Details Description
Related parts for IXA40PG1200DHGLB-TRR
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG-59B-U 48" datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 6A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC CLK GEN 2:8 LOW JITTER 48VQFN datasheet.pdf
MICRO-C RCPT FEM 4/C 22 AWG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V 20% X5R 1206 datasheet.pdf