IXYS Corporation IXBN42N170A
IXBN42N170A picture photo
Mfg. Part Number
IXBN42N170A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IC TRANS BIPO 1700V SOT-227
Datasheet Download
IXBN42N170A.pdf
Availability of IXBN42N170A
QUANTITY
IXBN42N170A Order Process
Ship out your order
Specifications of IXBN42N170A
Internal Part NumberEIS-IXBN42N170A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesBIMOSFET™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Power - Max312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic6V @ 15V, 21A
Current - Collector Cutoff (Max)50µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXBN42N170A
Related LinksIXBN4, IXBN42N170A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXBN42N170A Details Description
Related parts for IXBN42N170A
CASE PLSTC ORG 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC64H/AE64M/HPL64H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
IC AMP QUAD MULTIFUNC POWERSO36 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V R-R LP SC70-5 datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT .625''X.625'' datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf