Zilog IXD3235A12DMR-G
IXD3235A12DMR-G picture photo
Mfg. Part Number
IXD3235A12DMR-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK SYNC 1.2V 0.6A SOT25
Datasheet Download
IXD3235A12DMR-G.pdf
Availability of IXD3235A12DMR-G
QUANTITY
IXD3235A12DMR-G Order Process
Ship out your order
Specifications of IXD3235A12DMR-G
Internal Part NumberEIS-IXD3235A12DMR-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXD3235A12DMR-G
Related LinksIXD3235, IXD3235A12DMR-G Datasheet, Zilog Distributor
IXD3235A12DMR-G Details Description
Related parts for IXD3235A12DMR-G
DIODE MODULE 150V 100A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #3/8 PIDG datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375 datasheet.pdf
47UF 50V 6.3X16 85C AXI datasheet.pdf