Zilog IXD3236A15CMR-G
IXD3236A15CMR-G picture photo
Mfg. Part Number
IXD3236A15CMR-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK SYNC 1.5V 0.6A SOT25
Datasheet Download
IXD3236A15CMR-G.pdf
Availability of IXD3236A15CMR-G
QUANTITY
IXD3236A15CMR-G Order Process
Ship out your order
Specifications of IXD3236A15CMR-G
Internal Part NumberEIS-IXD3236A15CMR-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXD3236A15CMR-G
Related LinksIXD3236, IXD3236A15CMR-G Datasheet, Zilog Distributor
IXD3236A15CMR-G Details Description
Related parts for IXD3236A15CMR-G
DEKAFIX GW 5 MARKED 6 50/CD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST/NO 10W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
XFRMR MOD LAN GIGABIT EXTEMP 24P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/POL 24VQFN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf