IXYS Corporation IXDH30N120
IXDH30N120 picture photo
Mfg. Part Number
IXDH30N120
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD
Datasheet Download
IXDH30N120.pdf
Availability of IXDH30N120
QUANTITY
IXDH30N120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXDH30N120
Internal Part NumberEIS-IXDH30N120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 30A
Power - Max300W
Switching Energy4.6mJ (on), 3.4mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition600V, 30A, 47 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXDH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXDH30N120
Related LinksIXDH3, IXDH30N120 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXDH30N120 Details Description
Related parts for IXDH30N120
IC OPAMP JFET 1.7MHZ 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU RESET SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf