IXYS Corporation IXDP35N60B
IXDP35N60B picture photo
Mfg. Part Number
IXDP35N60B
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 250W TO220AB
Datasheet Download
IXDP35N60B.pdf
Availability of IXDP35N60B
QUANTITY
IXDP35N60B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXDP35N60B
Internal Part NumberEIS-IXDP35N60B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 35A
Power - Max250W
Switching Energy1.6mJ (on), 800µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition300V, 35A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXDP35N60B
Related LinksIXDP3, IXDP35N60B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXDP35N60B Details Description
Related parts for IXDP35N60B
JUMPER-H9992TR/1853WH/H9992TR12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 62POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf