IXYS Corporation IXFA10N60P
IXFA10N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFA10N60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A D2-PAK
Datasheet Download
IXFA10N60P.pdf
Availability of IXFA10N60P
QUANTITY
IXFA10N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA10N60P
Internal Part NumberEIS-IXFA10N60P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs740 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1610pF @ 25V
Power - Max200W