IXYS Corporation IXFA180N10T2
IXFA180N10T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFA180N10T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO-263AA
Datasheet Download
IXFA180N10T2.pdf
Availability of IXFA180N10T2
QUANTITY
IXFA180N10T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA180N10T2
Internal Part NumberEIS-IXFA180N10T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10500pF @ 25V
Power - Max480W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA180N10T2
Related LinksIXFA18, IXFA180N10T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA180N10T2 Details Description
Related parts for IXFA180N10T2
IC 12-BIT CMOS MULT D/A 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 25X4' datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 500A 3TOWER datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf