IXYS Corporation IXFH14N100Q2
IXFH14N100Q2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH14N100Q2
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH14N100Q2.pdf
Availability of IXFH14N100Q2
QUANTITY
IXFH14N100Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH14N100Q2
Internal Part NumberEIS-IXFH14N100Q2
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs950 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs83nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH14N100Q2
Related LinksIXFH14, IXFH14N100Q2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH14N100Q2 Details Description
Related parts for IXFH14N100Q2
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
VFD ALPHA/NUM DISPLAY 16X2 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 24POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 25POS STD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf