IXYS Corporation IXFH150N17T2
IXFH150N17T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH150N17T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 175V 150A TO-247
Datasheet Download
IXFH150N17T2.pdf
Availability of IXFH150N17T2
QUANTITY
IXFH150N17T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH150N17T2
Internal Part NumberEIS-IXFH150N17T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)175V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs233nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14600pF @ 25V
Power - Max880W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH150N17T2
Related LinksIXFH15, IXFH150N17T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH150N17T2 Details Description
Related parts for IXFH150N17T2
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MAP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X1MM W/ADH datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET 0.438" PVC BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ANTENNA GPS 2G/3G/4G SCREW MNT datasheet.pdf
LENS 2X6POS 71.4X173MM 11.39MM datasheet.pdf
2 A, High-Side P-Channel Switch with Current Limit and Thermal Shutdown IC datasheet.pdf