IXYS Corporation IXFH150N17T2
IXFH150N17T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH150N17T2
Brief Description
MOSFET N-CH 175V 150A TO-247
Datasheet Download
IXFH150N17T2.pdf
Availability of IXFH150N17T2
QUANTITY
IXFH150N17T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH150N17T2
Internal Part NumberEIS-IXFH150N17T2
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)175V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs233nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14600pF @ 25V
Power - Max880W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH150N17T2
Related LinksIXFH15, IXFH150N17T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH150N17T2 Details Description
Related parts for IXFH150N17T2
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 750MA 71 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf