IXYS Corporation IXFH15N80
IXFH15N80 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH15N80
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 15A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH15N80.pdf
Availability of IXFH15N80
QUANTITY
IXFH15N80 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH15N80
Internal Part NumberEIS-IXFH15N80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4870pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH15N80
Related LinksIXFH, IXFH15N80 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH15N80 Details Description
Related parts for IXFH15N80
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25.3VC DO222AA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf