IXYS Corporation IXFH15N80
IXFH15N80 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH15N80
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 15A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH15N80.pdf
Availability of IXFH15N80
QUANTITY
IXFH15N80 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH15N80
Internal Part NumberEIS-IXFH15N80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4870pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH15N80
Related LinksIXFH, IXFH15N80 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH15N80 Details Description
Related parts for IXFH15N80
RES 4.3M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.1A TSOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 4.63" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf