IXYS Corporation IXFH20N100P
IXFH20N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH20N100P
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 20A TO-247
Datasheet Download
IXFH20N100P.pdf
Availability of IXFH20N100P
QUANTITY
IXFH20N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH20N100P
Internal Part NumberEIS-IXFH20N100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs570 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs126nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7300pF @ 25V
Power - Max660W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH20N100P
Related LinksIXFH2, IXFH20N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH20N100P Details Description
Related parts for IXFH20N100P
IC RESET MONITOR 4.38V SOT143-4 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 100VC SOT5 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf