IXYS Corporation IXFH22N55
IXFH22N55 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH22N55
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 22A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH22N55.pdf
Availability of IXFH22N55
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFH22N55 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH22N55
Internal Part NumberEIS-IXFH22N55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH22N55
Related LinksIXFH, IXFH22N55 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH22N55 Details Description
Related parts for IXFH22N55
YOKE CLAMP W/GN-YLW HOOD 10X3MM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO-220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 70MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
1" X 2" - 162PK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf