IXYS Corporation IXFH44N50Q3
IXFH44N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH44N50Q3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 44A TO-247
Datasheet Download
IXFH44N50Q3.pdf
Availability of IXFH44N50Q3
QUANTITY
IXFH44N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH44N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFH44N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs93nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max830W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH44N50Q3
Related LinksIXFH4, IXFH44N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH44N50Q3 Details Description
Related parts for IXFH44N50Q3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 100MA SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 54W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
MOD RECT ASSY +CT 3A 12KV datasheet.pdf