IXYS Corporation IXFH74N20P
IXFH74N20P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH74N20P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 74A TO-247
Datasheet Download
IXFH74N20P.pdf
Availability of IXFH74N20P
QUANTITY
IXFH74N20P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH74N20P
Internal Part NumberEIS-IXFH74N20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™ HiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 37A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs107nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3300pF @ 25V
Power - Max480W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH74N20P
Related LinksIXFH7, IXFH74N20P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH74N20P Details Description
Related parts for IXFH74N20P
IDC CABLE - MPR34K/MC34F/MPR34K datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf