IXYS Corporation IXFH76N07-12
IXFH76N07-12 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH76N07-12
Brief Description
MOSFET N-CH 70V 76A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH76N07-12.pdf
Availability of IXFH76N07-12
QUANTITY
IXFH76N07-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH76N07-12
Internal Part NumberEIS-IXFH76N07-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)70V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C76A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max360W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH76N07-12
Related LinksIXFH76, IXFH76N07-12 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH76N07-12 Details Description
Related parts for IXFH76N07-12
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 9' GRN datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 324FBGA datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf