IXYS Corporation IXFK180N085
IXFK180N085 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK180N085
Brief Description
MOSFET N-CH 85V 180A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK180N085.pdf
Availability of IXFK180N085
QUANTITY
IXFK180N085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK180N085
Internal Part NumberEIS-IXFK180N085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs320nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9100pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK180N085
Related LinksIXFK1, IXFK180N085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK180N085 Details Description
Related parts for IXFK180N085
JUMPER-H1503TR/A2015A/X 4" datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A TSMT 3 datasheet.pdf
VARISTOR 735V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 2.0MH 1:100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
D SUB IP 67 TOP PLAST HOOD 15P datasheet.pdf
LIR 6 M4 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
CBL ASSEM SMA M-M 1000MM datasheet.pdf