IXYS Corporation IXFK180N085
IXFK180N085 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK180N085
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 85V 180A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK180N085.pdf
Availability of IXFK180N085
QUANTITY
IXFK180N085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK180N085
Internal Part NumberEIS-IXFK180N085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs320nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9100pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK180N085
Related LinksIXFK1, IXFK180N085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK180N085 Details Description
Related parts for IXFK180N085
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 4.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES 4K OHM 1.5W .001% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB RI CL 180 SMT W/P datasheet.pdf
WP-G HF IP69K PG16 BK datasheet.pdf
FUSTAT RECEPTACLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER REV 2400W datasheet.pdf