IXYS Corporation IXFK20N80Q
IXFK20N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK20N80Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 20A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK20N80Q.pdf
Availability of IXFK20N80Q
QUANTITY
IXFK20N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK20N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFK20N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK20N80Q
Related LinksIXFK2, IXFK20N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK20N80Q Details Description
Related parts for IXFK20N80Q
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 200MHZ 48TQFP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf