IXYS Corporation IXFK21N100Q
IXFK21N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK21N100Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 21A TO-264
Datasheet Download
IXFK21N100Q.pdf
Availability of IXFK21N100Q
QUANTITY
IXFK21N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK21N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFK21N100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs500 mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK21N100Q
Related LinksIXFK2, IXFK21N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK21N100Q Details Description
Related parts for IXFK21N100Q
CONN HEADER 9POS VERT .100 TIN datasheet.pdf