IXYS Corporation IXFK230N20T
IXFK230N20T picture photo
Mfg. Part Number
IXFK230N20T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 230A TO-264
Datasheet Download
IXFK230N20T.pdf
Availability of IXFK230N20T
QUANTITY
IXFK230N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK230N20T
Internal Part NumberEIS-IXFK230N20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGigaMOS™ Power MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C230A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs378nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds28000pF @ 25V
Power - Max1670W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK230N20T
Related LinksIXFK2, IXFK230N20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK230N20T Details Description
Related parts for IXFK230N20T
IC DEL LN 256TAP 73.75NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 84.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADVANCED GAS GAUGE 38-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.2VC DO13 datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
TABLE RUN POLY ROYAL BLUE 5'X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 665MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf