IXYS Corporation IXFK230N20T
IXFK230N20T picture photo
Mfg. Part Number
IXFK230N20T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 230A TO-264
Datasheet Download
IXFK230N20T.pdf
Availability of IXFK230N20T
QUANTITY
IXFK230N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK230N20T
Internal Part NumberEIS-IXFK230N20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGigaMOS™ Power MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C230A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs378nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds28000pF @ 25V
Power - Max1670W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK230N20T
Related LinksIXFK2, IXFK230N20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK230N20T Details Description
Related parts for IXFK230N20T
FIXED IND 39UH 550MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
B-223-06X (190540223) datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC BLUE 2M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 8CH SWITCH 2PORT 20QSOP datasheet.pdf
SMT 6P6C LIGHT PIPE 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf