IXYS Corporation IXFK26N100P
IXFK26N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK26N100P
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 26A TO-264
Datasheet Download
IXFK26N100P.pdf
Availability of IXFK26N100P
QUANTITY
IXFK26N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK26N100P
Internal Part NumberEIS-IXFK26N100P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs390 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs197nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11900pF @ 25V
Power - Max780W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK26N100P
Related LinksIXFK2, IXFK26N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK26N100P Details Description
Related parts for IXFK26N100P
RES SMD 422K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 20-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
SMARTSLAVE IP67 14PT OUT PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RTD TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf