IXYS Corporation IXFK26N90
IXFK26N90 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK26N90
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 26A TO-264
Datasheet Download
IXFK26N90.pdf
Availability of IXFK26N90
QUANTITY
IXFK26N90 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK26N90
Internal Part NumberEIS-IXFK26N90
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10800pF @ 25V
Power - Max560W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK26N90
Related LinksIXFK, IXFK26N90 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK26N90 Details Description
Related parts for IXFK26N90
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP SCREW 3.5MM VITA46 datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf