IXYS Corporation IXFK44N50P
IXFK44N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK44N50P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 44A TO-264
Datasheet Download
IXFK44N50P.pdf
Availability of IXFK44N50P
QUANTITY
IXFK44N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK44N50P
Internal Part NumberEIS-IXFK44N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5440pF @ 25V
Power - Max650W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK44N50P
Related LinksIXFK4, IXFK44N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK44N50P Details Description
Related parts for IXFK44N50P
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
IC LAMP DVR EL QUAD HV 24TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.3UH 3.6A 28.6 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf