IXYS Corporation IXFK44N80P
IXFK44N80P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK44N80P
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 44A TO-264
Datasheet Download
IXFK44N80P.pdf
Availability of IXFK44N80P
QUANTITY
IXFK44N80P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK44N80P
Internal Part NumberEIS-IXFK44N80P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs198nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds12000pF @ 25V
Power - Max1040W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK44N80P
Related LinksIXFK4, IXFK44N80P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK44N80P Details Description
Related parts for IXFK44N80P
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 1506 datasheet.pdf
SNAP LOCK PIN 0.377" NYLON NRTL datasheet.pdf
LED 7SEG 1" SGL 585NM YLW CC datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 14"L X 12"W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf