IXYS Corporation IXFK48N50
IXFK48N50 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 48A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK48N50.pdf
Availability of IXFK48N50
QUANTITY
IXFK48N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N50
Internal Part NumberEIS-IXFK48N50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8400pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N50
Related LinksIXFK, IXFK48N50 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N50 Details Description
Related parts for IXFK48N50
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 3/4" 9.06" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
1233/2 SILVER 500 FT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPLITTER ANSI T1.413 SHORT LOOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf