IXYS Corporation IXFK48N50Q
IXFK48N50Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N50Q
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 48A TO-264
Datasheet Download
IXFK48N50Q.pdf
Availability of IXFK48N50Q
QUANTITY
IXFK48N50Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N50Q
Internal Part NumberEIS-IXFK48N50Q
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs190nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7000pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N50Q
Related LinksIXFK4, IXFK48N50Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N50Q Details Description
Related parts for IXFK48N50Q
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 48V 30W datasheet.pdf