IXYS Corporation IXFK48N55
IXFK48N55 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N55
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 48A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK48N55.pdf
Availability of IXFK48N55
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFK48N55 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N55
Internal Part NumberEIS-IXFK48N55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8900pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N55
Related LinksIXFK, IXFK48N55 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N55 Details Description
Related parts for IXFK48N55
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 33.6"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf