IXYS Corporation IXFK48N60Q3
IXFK48N60Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N60Q3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 48A TO-264
Datasheet Download
IXFK48N60Q3.pdf
Availability of IXFK48N60Q3
QUANTITY
IXFK48N60Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N60Q3
Internal Part NumberEIS-IXFK48N60Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7020pF @ 25V
Power - Max1000W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N60Q3
Related LinksIXFK4, IXFK48N60Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N60Q3 Details Description
Related parts for IXFK48N60Q3
FLEX CABLE - AFF02G/AF02/AFF02G datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE DERFARM7-15A02 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
TI900 40X30X0.12MM W/ADH datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf