IXYS Corporation IXFK64N50Q3
IXFK64N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N50Q3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 64A TO-264
Datasheet Download
IXFK64N50Q3.pdf
Availability of IXFK64N50Q3
QUANTITY
IXFK64N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFK64N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs85 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6950pF @ 25V
Power - Max1000W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N50Q3
Related LinksIXFK6, IXFK64N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N50Q3 Details Description
Related parts for IXFK64N50Q3
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 1.8/1.5A MCPH6 datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf