IXYS Corporation IXFK64N50Q3
IXFK64N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N50Q3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 64A TO-264
Datasheet Download
IXFK64N50Q3.pdf
Availability of IXFK64N50Q3
QUANTITY
IXFK64N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFK64N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs85 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6950pF @ 25V
Power - Max1000W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N50Q3
Related LinksIXFK6, IXFK64N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N50Q3 Details Description
Related parts for IXFK64N50Q3
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 410MA 1.392 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 330UH SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 20 datasheet.pdf
20AWG 7/28 3PR FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf